Waxaa si rasmi ah maanta loo soo saaray liiska tartamayaasha abaal marinta ugu caansan dalka India ee Filimfare Awards taaso markii 65-aad sanadkaan 2020 la qaban doono.

15 bishaan Febraayo ayaa markii ugu horeysay xafladan weyn lagu qaban doonaa meel kabaxsan magaalada Mumbai mudo sanado badan kadib waana magaalada Guwahati lagu magacaabo halka lagu qaban doono.

Hadaba tartamayaasha abaal marintaan oo si weyn loo sugaayey ayaa lasoo bandhigay guud ahaan tartamayaasha 19 qaanadood ama Categories ayee ka kooban yihiin waxaana ugu badan Filimka Kabir Singh oo qeybahaas kala duwan kasoo muuqday.

Habeenka abaal marintaan la bixin doono si weyn ayaa loo wada sugayaa maadama ay tahay abaal marinta ugu caansan shirkadaha oodhan misane la siiyo jilaa hindiya kasoo jeeda.

Fadlan hoos kaga bogo dhamaan tartamayaasha sida atooraha ugu wanaagsan, atiriishada ugu wanaagsan iyo qeybo kale yaa tartami doono inta lasoo xulay hoos kaga bogo:

Best Original Story

Article 15 – Anubhav Sinha, Gaurav Solanki

Chhichhore – Nitesh Tiwari, Piyush Gupta and Nikhil Mehrotra

Gully Boy – Zoya Akhtar, Reema Kagti

Mard Ko Dard Nahi Hota – Vasan Bala

Mission Mangal – Jagan Shakti,

Sonchiriya – Abhishek Chaubey and Sudip Sharma

Best Screenplay

Article 15 – Anubhav Sinha, Gaurav Solanki

Gully Boy – Reema Kagti, Zoya Akhtar

Mission Mangal – R Balki, Jagan Shakti, Nidhi Singh, Dharma, Saket Kondiparthi

Saand Ki Aankh – Balwinder Singh Janjua

Section 375 – Manish Gupta, Ajay Bahl

Sonchiriya – Sudip Sharma

Best Dialogue

Article 15 – Anubhav Sinha, Gaurav Solanki

Bala – Niren Bhatt

Chhichhore – Nitesh Tiwari, Piyush Gupta and Nikhil Mehrotra

Gully Boy – Vijay Maurya

Sonchiriya – Sudip Sharma

Super 30 – Sanjeev Dutta

Best Debut Director

Aditya Dhar for URI: The Surgical Strike

Jagan Shakti for Mission Mangal

Raaj Shaandilyaa for Dream Girl

Raj Mehta for Good Newwz

Gopi Puthran for Mardaani 2

Tushar Hiranandani for Saand Ki Aankh

Best Debut (Female)

Ananya Pandey for Student of the Year 2

Pranutan Bahl for Notebook

Tara Sutaria for Student of the Year 2

Saiee Manjrekar for Dabangg 3

Sharmin Sehgal for Malaal

Shivaleeka Oberoi for Yeh Saali Aashiqui

Best Debut (Male)

Abhimanyu Dassani for Mard Ko Dard Nahi Hota

Meezaan Jaffrey for Malaal

Siddhant Chaturvedi for Gully Boy

Vardhan Puri for Yeh Saali Aashiqui,

Vishal Jethwa for Mardaani 2

Zaheer Iqbal for Notebook.

Best Music Album

Bharat – Vishal Shekhar

Gully Boy – Ankur Tewari and Zoya Akhtar

Kabir Singh – Mithoon, Amaal Malik, Vishal Mishra, Sachet-Parampara, Akhil Sachdeva

Kalank – Pritam

Kesari – Tanishk Bagchi, Arko Pravo Mukherjee, Chirantan Bhatt, Jasbir Jassi, Gurmoh, Jasleen Royal

Best Lyrics

Amitabh Bhattacharya for Kalank Nahi (Kalank),

Divine and Ankur Tewari for Apna Time Aayega from Gully Boy,

Irshad Kamil for Bekhayali from Kabir Singh,

Manoj Muntashir for Teri Mitti in Kesari,

Mithoon for Tujhe Kitna Chahne Lage from Kabir Singh

Tanishk Bagchi for Ve Mahi from Kesari.

Best Playback Singer (Female)

Neha Bhasin for Chashni (Bharat)

Parampara Thakur for Mere Sohneya from Kabir Singh

Shilpa Rao for Ghungroo from War,

Shreya Ghoshal for Yeh Aaina (Kabir Singh)

Shreya Ghoshal and Vaishali Mhade for Ghar More Pardesiya from Kalank

Sona Mohapatra and Jyotica Tangri for Baby Gold from Saand Ki Aankh.

Best Playback Singer Male

Arijit Singh for Kalank’s title track Kalank Nahi

Arijit Singh for Ve Mahi from Kesari

Nakash Aziz for Slow Motion from Bharat

B Praak for Teri Mitti from Kesari

Sachet Tandon for Bekhayali from Kabir Singh.

Best Actress in a Supporting Role

Amrita Singh – Badla

Amruta Subhash – Gully Boy

Kamini Kaushal – Kabir Singh

Madhuri Dixit – Kalank

Seema Pahwa – Bala

Zaira Wasim – The Sky Is Pink

Best Actor in a Supporting Role

Diljit Dosanjh – Good Newwz

Gulshan Devaiah – Mard Ko Dard Nahi Hota

Manoj Pahwa – Article 15

Ranveer Shorey – Sonchiriya

Siddhant Chaturvedi – Gully Boy

Vijay Verma – Gully Boy

Best Film Critics

Article 15 — Anubhav Sinha

Mard Ko Dard Nahi Hota – Vasan Bala

Photograph – Ritesh Batra

Sonchiriya – Abhishek Chaubey

The Sky Is Pink – Shonali Bose

Best Film

Chhichhore

Gully Boy

Mission Mangal

URI: The Surgical Strike

War

Best Director

Aditya Dhar – Uri

Jagan Shakti – Mission Mangal

Nitesh Tiwari – Chhichhore

Siddharth Anand – War

Zoya Akhtar – Gully Boy

Best Actress critics

Bhumi Pednekar – Sonchiriya

Bhumi Pednekar – Saand Ki Aankh

Kangana Ranaut – Judgementall Hai Kya

Radhika Madan – Mard Ko Dard Nahi Hota

Sanya Malhotra – Photograph

Taapsee Pannu – Saand Ki Aankh

Best Actress in a Leading Role

Alia Bhatt – Gully Boy

Kangana Ranaut – Manikarnika: The Queen of Jhansi

Kareena Kapoor Khan – Good Newwz

Priyanka Chopra – The Sky Is Pink

Rani Mukerji – Mardaani 2

Vidya Balan – Mission Mangal

Best Actor in a leading role

Akshay Kumar – Kesari

Ayushmann Khurrana – Bala

Hrithik Roshan — Super 30

Shahid Kapoor – Kabir Singh

Ranveer Singh – Gully Boy

Vicky Kaushal – Uri

Best Actor Critics

Akshaye Khanna – Article 375

Ayushmann Khurrana – Article 15

Nawazuddin Siddiqui – Photograph

Rajkummar Rao – Judgementall Hai Kya

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here